پروژکتور و نور افکن

پروژکتورها امکان تامین روشنایی فضاهای بزرگ و وسیع همچون استادیوم‌ ورزشی، ساختمان‌ بزرگ، فضای بیرونی یا داخلی صنعتی، بیلبورد تبلیغاتی، سالن تئاتر و نمایش، استخر شنا را دارند. از دیگر کاربرد پروژکتورها زیباسازی نمای ساختمان نیز هست. غالبا از پروژکتورها برای نورپردازی نمای خارجی ساختمان‌، فروشگاه‌، مکان‌های اداری و حتی در روشنایی و جلب توجه مکان‌های تحاری نسبتاً کوچکتر، استفاده می‌شود. نامگذاری انواع پروژکتور و نورافکن ها، با توجه به نوع لامپی و چیپی که در آنها استفاده می‌شود است. این پروژکتورها از لحاظ جنس بدنه، شکل ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند.


انواع پروژکتور :

روشنایی ایجاد شده توسط پروژکتورهای نمای ساختمان می تواند انواع گوناگونی داشته باشد که به شکل‌های گوناگونی محیط را روشن می‌کنند. هرکدام از این پروژکتور ها از فریم پروژکتور ویژه خود را دارا هستند. نکته مهم در استفاده از قاب پروژکتور ها این است که با بهره از آن ها، در صورتی که خود چراغ دچار موردی شود، می‌توان تنها لامپ اصلی را تعویض کرد.

پروژکتور SMD اس‌ام‌دی

SMD تکنولوژی در طراحی و تولید چراغ‌ها گفته می‌شود که بر خلاف قطعات دیپ از طریق لحیم کاری و عاری از هرگونه سوراخ، روی بورد اجرا شده است و با عبور جریان برق، نور مطلوبی را فراهم کنند. استفاده از تکنولوژی SMD در ال ای دی‌ها کاربرد بسیاری دارد، به گونه‌ای که بیشتر قطعات ال ای دی استفاده شده در کارهای روشنایی و نورپردازی، بر اساس این نوع تولید می شوند.

از نشانه‌های اصلی این چراغ‌ها این است که آی‌سی ها با پایه کوتاه هستند و چیپ‌های روی آنها با فاصله متناسب در کنار هم جای می‌گیرند که باعث می‌شود لامپ‌های اس ام دی نور گسترده و غیرمتمرکز را تامین کنند و سایه روشن ایجاد نشود. از مهم‌ترین مزیت‌ این نوع روشنایی طول عمر بالا است. نورافکن اس ام دی می‌تواند به عنوان نورافکن نمای ساختمان نیز استفاده شود و این توانایی را دارد که تا ۵۰۰۰۰ ساعت عمر مفید داشته باشد.

پروژکتور COB سی‌اوبی COB این چیپ ها به ترتیب در کنار یکدیگر جای گرفته و درنهایت یک نقطه نورانی را فراهم می‌کنند. به همین منظور در این پروژکتور در صورتی که از پخش کننده استفاده نشود، نور بسیار درخشنده فراهم می کند. استفاده نکردن از این پخش کننده باعث درخشندگی فوق العاده و آزاردهندگی برای چشم می‌شود. استفاده از آن تا حدی از شدت نور آن بکاهد که هرکدام از این موارد، مزایا و معایب خود را دارا هستند. به این ترتیب می‌توان با توجه به میزان نور بالا و مصرف پایین برق، از بهره‌وری بالای پروژکتور COB به عنوان یکی از مهمترین خصوصیت‌های آن نام برد.

پروژکتور LED پروژکتور ال ای دی جایگزین خوبی برای لامپ‌های پرمصرف می‌باشند؛ تا حد زیادی از هدر رفت برق جلوگیری می کنند. کم مصرف بودن این پروژکتور نمای ساختمان موجب صرفه جویی تا ۸۰% در مصرف انرژی می‌شود. عمر مفید آن بسیار بالا در حدود ۵۰۰۰۰ ساعت خواهد است. به همین سبب در کاهش هزینه هم تاثیر زیادی دارند. به واسطه استفاده از ولتاژ پایین، در هزینه های کابل‌کشی نیز تا حدی صرفه‌جویی کند.