چراغ ریلی و چراغ فروشگاهی

چراغ ریلی فروشگاهی در واقع به دلیل قرار گیری در یک مسیر یا ریل نصب شده به این نام شناخته می‌شوند، و درواقع به چراغ‌هایی گفته می‌شود که به شکل خطی بروی یک ریل یا مسیر نصب و اجرا می‌شوند. ریل این محصول عموما به شکل افقی اجرا می شوند و غالبا طولی بیش از 1متر دارند و طراحی آن به شکلی است که در فاصله‌های مشخصی چراغ‌ها روی آن جایگذاری می‌شوند. قابل توجه است که خود چراغ ریلی را بدون ریل می‌توان به شکل منفک به روی سقف یا دیواری نصب کرد. از فواید اصلی این چراغ‌ها، انعطاف و امکان چرخش است که تغییر جهت تابش نور و پرتاب نور را به هر سویی فراهم می‌کند.


این خصوصیت اما در چراغ‌های دیگر فراهم نیست، یعنی نمی‌توان جهت تابش نور در چراغ آویز یا به عنوان مثال پنل توکار را تغییر داد. نور تابشی توسط چراغ ریلی

همچنین به صورت نقطه‌ای است، یعنی می‌توان آن را تنها برای نورپردازی متمرکز و محصولات خاص بهره برد. این خصوصیت موجب شده که چراغ ریلی با نام چراغ فروشگاهی هم در بازار لاله زار شناخته می شوند،بهترین انتخاب برای نورپردازی محصولات در ویترین مغازه ها و فروشگاه ها می‌باشد.

اگر چراغ ریلی بروی ریل خود نصب و اجرا شود، می‌توان آن را به نقطه دیگری در طول ریل تغییر جا داد، این کار فارغ از اینکه سیم کشی دیگری نیاز باشد امکان پذیر است. مسیر یا ریل در یک سو ( سر ) به برق متصل می شود و امکان گسترش دارد. ریل‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که قابل تنظیم باشند، همچنین در فاصله نزدیک به سقف و خارج از خط دید نصب و اجرا شوند.

به طور کلی این چراغ‌های ریلی، نور جهت دار زیادی نسبت به لامپ سقفی فراهم می کند و نور روشن و واضح و یا حتی در برخی موارد نورهای کم نور ملایم را برای برجسته کردن طراحی فضای مورد نظر که ممکن است مسکونی یا تجاری باشد فراهم کنند. نکته مهم این است که غالبا از این المان نوری به تنهایی نمی‌توان استفاده کرد و باید با سایر تجهیزات نورپردازی ترکیب شده باشد.